ČESKÉ MENU

- ÚVOD
- FACEBOOK
- GALERIE
- ROZESTAVĚNO
- RADY a TIPY
- RECENZE
- MONOGRAFIE
- TECHNIKA
- VÝSTAVY
- ODKAZY
- O MNĚ

ENGLISH MENU

- HOME
- GALLERY
- IN PROGRESS
- TIPS & TRICKS
- REVIEWS
- FULL SIZE TRUCKS
- MODEL SHOWS
- LINKS
- ABOUT

NOVINKY

1.12.2017: Aktualizace fotogalerie

-------


TOPlist




Díl osmý: Povrchová úprava

Na úvod

Máme za sebou šest úvodních článků na různá témata, které byly nutné k tomu, abychom se mohli zabývat pojmem povrchová úprava modelů.

Povrchová úprava modelů je pro někoho přeceňovanou záležitostí, pro někoho vírou a vyznáním. Někteří modeláři dokáží za pomocí dobře provedené povrchové úpravy vyzdvihnout vysoko nad ostatní obyčejný krabičkový model, jiní zase dokáží několikaletou práci s destičkami a profily povrchovou úpravou úplně potopit. Povrchová úprava a jak na ní, to je téma někdy až kontroverzní. Já se pokusím tu zmínit základní fakta a na vás už ponechám, jaký důraz budete tomuto pojmu při své práci věnovat.


TÉMA: Povrchová úprava

Závěrem...

Tento díl seriálu shrnuje problematiku povrchové úpravy se vším co k ní patří. Jsou zde zmíněny především základy, zatímco popis a rozbor jednotlivých pokročilých barvení - patiny a barevné úpravy povrchu modelu je výrazně nad rámec tohoto seriálu a jejich pouhý výčet a popis by sám o sobě vydal na rozsáhlý článek. Tyto techniky považuji při stavbě modelů za velice významné a je velice užitečné se o ně zajímat a postupně je, jednu po druhé, přenášet do vlastní tvorby. Pro příklad poslouží názvy těch nejběžnějších z nich, tedy nejspíše: drybrush, wash, preshading / postshading (a všechny ostatní shadingy), fading, chipping, hair spray metoda (neboli HS metoda, metoda laku na vlasy), práce s pigmenty či metoda barevné modulace povrchu. Protože jde z velké části o postupy a metody vyžadující dostatek zkušeností s běžnou modelářskou prací a samostudium, nepovažuji za vhodné se o nich v tomto článku dále rozepisovat.

Začínajícím modelářům...

Začínajícím modelářům nelze doporučit na úvod nic jiného než práci se štětcem. Vyzkoušejte si ředění barev, zkuste natírat nejprve drobné díly a poté přecházejte na díly větší. Snažte se raději nanášet několik tenkých vrstev (které mezitím necháte zaschnout) raději než jednu vrstvu silnout. Pokud máte v úmyslu se tímto koníčkem vážně zabývat, úvahy o nákupu kompresoru a stříkací pistole jsou na místě, ale zajímavých výsledků lze dosáhnout i kombinací práce se štětcem a používání sprejů. Navíc, pokud se vám struktura výsledného povrchu nelíbí, stále ještě je zde mnoho způsobů jak výsledek za pomoci jemného broušení a leštění vylepšit. Zaměřte se také na obtisky. Pracujte s nimi opatrně. Využití obtiskových vodiček není nic náročného a práci vám to v mnoha ohledech ulehčí.

Pokročilým modelářům...

Když pocítíte, že máte svoji pistoli v ruce a začnete mít pocit, že vás při práci omezuje, bude nejspíše čas ji vyměnit. Netrénovaným rukám sice nepomůže ani to nejlepší vybavení, ale zkušené ruce s profesionálním nářadím dokáží zázraky. Jednobarevný hladký povrch vnímejte spíše jako základ, na kterém se dá dále stavět spíše než jako výsledek, kterým vaše práce končí. Studování a trénování pokročilých technik povrchové úpravy je výzva, která vám zabere dlouhé roky.


Hlasování

A ještě pár anketek pro zpestření...

BlueBoard.cz
ANKETA 2:

BlueBoard.cz
ANKETA 3:

BlueBoard.cz